Digikoristusnädal 2023: 5 päev

Vaata üle telefoni rakendused – kas kõik äpid, mille oled allalaadinud, on vajalikud? Need võtavad mäluruumi ja muudavad telefoni ebaturvalisemaks, sest annad ligipääsu enda andmetele. Kontrolli üle paigaldatud rakenduste õigused telefonis: Seaded – Rakendused – vali rakendus – Load. Eemalda need load, mida sa ei soovi anda või tunduvad üleliigsed. Kas äpp peab töötamiseks saama ligipääsu su asukohale, kontaktidele, kaamerale? Vajadusel saad anda ligipääsu ainult rakenduse töötamise ajaks.
📱
Enamik rakendusi kogub vähem või rohkem teavet sinu nutiseadme sisu või sinu liikumisharjumuste kohta. Kui oled rakenduse kasutamiseks konto loonud, tasub esmalt kustutada konto ja alles siis eemaldada seadmest ka äpp.
📱
Kontrolli üle, kui turvalised on sinu seadmed. Kas su nutitelefonil ja arvutil on parool, et võõrad su asjadele ligi ei pääse? Ekraaniluku saad lisada seadme seadete alt. Kõige turvalisem telefoni ekraanilukk on sõrmejäljelugeja, seejärel korralik numbritest ja tähtedest koosnev parool ning kõige ebaturvalisem lihtne muster. Pead paroole ja mustreid ka aeg-ajalt uuendama.
📱
👉𝗞𝗮𝘀 𝘁𝗲𝗮𝗱𝘀𝗶𝗱?
Interneti üks suurimaid energiatarbijaid on videopildi edastamine, eri hinnangutel tarbib kuni 80% võrgu andmemahust ära liikuv pilt – videodest koosolekute kuni arvutimängudeni. Mida suurem on video osakaal rakenduses, seda suurem on ka selle süsinikuheide. Suurim süsinikujalajälg on voogedastusplatvormidel nagu Netflix, seejärel tulevad Youtube, TikTok, Instagram ning väikseim jalajälg nendest on Facebookil. YouTube’is mõne kõige vaadatuma muusikavideo miljarditele vaatamistele on kokku kulunud energiat samas mahus kui kulutavad paar tuhat läänelikku majapidamist aasta jooksul. Videopilti tasuks tarbida mõistlikult ja mõttega, mitte lasta “tapeedina” taustal joosta.